آموزش

آموزش نصب انواع کاستوم رام بر روی گوشی شیائومی Mi MIX و بازگردانی به رام رسمی

خوب امروز در خدمت شما هستیم با آموزش آسان نصب انواع کاستوم رام هایی که بر پایه ( AOSP / LINEAGE OS (LOS) / CyanogenMod (CM) / Resurrection Remix / MIUI Custom ROM) برای گوشی شیائومی Mi MIX ساخته شده اند و همچنین بازگردانی گوشی از کاستومرام ها به نسخه رسمی MIUI .
همانطور که در بالا ذکر شد تنوع رام های گوشی شیائومی Mi MIX که بر پایه اندروید ۷٫x.x (نوقا) ساخته شدن بسیار زیاد می باشد.

اخطار: شیائومی سنترال هیچ مسئولیتی در قبال هر اتفاقی که به دلیل استفاده نادرست برای گوشی شما بیفیتد ندارد. همچنین پیش از انجام مرحله اول تمام متن را یکبار بادقت بخوانید. با تشکر

معرفی
همانطور که میدانید کاستوم رام ها توسط توسعه دهندگان اندروید ساخته میشود و این توسعه دهندگان در رام های خود ویژگی هایی را فراتر از آنچه در رام های رسمی میبینیم عرضه می کنند. تعداد کاستوم رام های که بر پایه MIUI ساخته شده اند در سطح اینترنت بسیار زیاد می باشد که می توان از Epic ROM،Xiaomi EU،MultiROM نام برد اما برای شیائومی Mi MIX تعداد بسیاری رام را نیز می توان بر پایه AOSP و یا CM نیز مشاهده کرد.اگر دچار سردرگمی شدید یک نگاه به پایین بندازید:

AOSP : پروژه متن باز اندروید ابتکاری است که برای راهنمایی توسعه دهندگان اندروید اجرا شده است. AOSP توسط (Open Handset Alliance (OHA نظارت و رهبری می شود . این اتحادیه به رهبری گوگل و همراهی ۳۰ شرکت دیگر راه اندازی شد. هدف اصلی oha پیشبرد استانداردهای برنامه نویسی برای دستگاه های موبایل می باشد. AOSP یک نسخه متن باز از اندروید است که می توان از آن به عنوان منبع اصلی کد ها برای رام های رسمی استفاده کرد مانند کاری که گوگل در گوشی های خانواده نکسوس خود کرد.

(CM (And LOS : به طور قطع یک سیستم عامل مشهور برای گوشی های هوشمند و تبلت ها می باشد که تحت پلتفرم اندروید ساخته شده است.این سیستم عامل همچنین با نام سیانوژن مود شناخته می شد.که البته بعد از اتمام پروژه سیانوژن مود با نام LineageOS به فعالیت خود ادامه می دهد.در این سیستم عامل از نسخه اصلی اندروید که توسط گوگل منتشر می شود استفاده می شود و با اضافه کردن کدهای مختلف به بهبود آن میپردازد.در گزارشی که اخیرا منتشر شده از ۲۳ مارچ ۲۰۱۵ تا کنون بیش از ۵۰ میلیون نسخه سیانوژن مد روی گوشی های مختلف نصب شده است.همچنین سیانوژن به عنوان مرجعی برای توسعه دهندگان رم های دیگر استفاده میشود . CM / LOS برای کاربران خود فرصتی را فراهم می آورد تا از یک نسخه بهبود یافته و تقویت شده AOSP روی دستگاه های خود استفاده کنند.

کاستوم رام های MIUI : سیستم عامل MIUI به لطف توسعه دهندگانی بسیار سختکوش که در تلاش هستند تا امکانات شگفت انگیزی را برای ما فراهم کنند و تجربه استفاده ما از محصولات شیائومی را بهبود ببخشند به سرعت در حال رشد می باشد. برای مثال گوشی Mi 4c به صورت رسمی تنها از دو زبان انگلیسی و چینی پشتیبانی می کند اما کاربران اسپانیایی نیز می توانند به لطف تیم هایی مانند Xiaomi EU به زبان خود از این گوشی استفاده کنند.بیشتر تیم های توسعه دهنده سعی می کنند رام ها و محصولات خود را با کیفیت بالا و در کوتاه ترین زمان در اختیار کاربران قرار دهند. برای مثال Epic ROM Team, Xiaomi EU و MultiROM رام های خود را هر هفته آپدیت می کنند و محصولات پایدار خود را هر ماه یکبار منتشر می کنند.کاستوم رام های MIUI این فرصت را به کاربران می دهند تا یک نسخه تقویت شده از MIUI را در دستگاه خود داشته باشند.

پیش نیازها:
گوشی شیائومی (Mi MIX (128/256 GB
بوت لودر آنلاک شده
نصب ریکاوری TWRP بر روی گوشی خود ( تنها این ریکاوری با تمامی رام های رسمی و کاستوم رام ها سازگار است)

مراحل نصب کاستوم رام AOSP/CM/LOS بر پایه اندروید ۷٫x.x (نوقا)

مرحله اول:

خیلی مهم است که شما پیش از شروع کار سایت رسمی رامی را که میخواهید نصب کنید را مشاده کنید زیرا تمامی رام ها همانند هم نصب نمی شوند و ممکن است در نصب تفاوت هایی داشته باشند.


مرحله دوم:

مراحل زیر را انجام دهید(مراحل زیر مراحل استاندارد انجام کار می باشند اما اگر سازنده رام مراحل دیگری را ذکر کرده آنها را انجام بدهید)
۱-نصب ریکاوری TWRP
۲-دانلود رام مورد نظر(و پچ های همراه)
۳-دانلود GAPPS (Google Apps) از اینجا http://opengapps.org
*شما باید بر روی ARM64 کلیک کنید چون گوشی Mi MIX دستگاه ۶۴ بیت میباشد در ضمن شما باید بر روی نسخه اندروید مناسب خود کلیک کنید(در این مورد روی اندورید ۷٫۱ نوقا کلیک کنید)
۴- تمام فایل های رام را بر روی کارت حافظه انتقال دهید
۵-یک بک آپ از تمامی فایل های خود بگیرید(عکس ها مخاطبین موسیقی ….)
۶- یک بک آپ کامل از اطلاعات سیستمی خود توسط ریکاوری TWRP بگیرید( گزینه Backup : شما باید از تمام قسمت ها بک آپ بگیرید حتی EFS )
۷- تمامی بک آپ ها به سیستم خود انتقال دهید
۸-در ریکاوری روی گزینه Wipe option بزنید و اطلاعات System Data Cache Dalvik را پاک(wipe) کنید ( اطلاعات USERDATA را پاک نکنید)
۱۰-در ریکاوری بر روی گزینه Install بزنید و سپس ROM/ FIXES بزنید….
۱۱-بعد از نصب دستگاه را روشن کنید(بار اول ممکن است ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بالا آمدن رام شما طول بکشد)

مرحله سوم:

دستگاه خود را راه اندازی کنید لطفا تنظیمات را مثل همیشه انجام دهید اکانت گوگل خود را وارد کنید و برنامه های مورد نیاز خود را نصب کنید.
در این مرحله گوگل به شما پیشنهاد می دهد که امکان بازگردانی بک آپ های برنامه های قبلی شما وجود دارد که اگر نیاز دارید می توانید آنها را از سرور گوگل بازگردانی کنید.

مراحل نصب کاستوم رام MIUI ( مانند EPIC ROM )

مرحله اول:

خیلی مهم است که شما پیش از شروع کار سایت رسمی رامی را که میخواهید نصب کنید را مشاده کنید زیرا تمامی رام ها همانند هم نصب نمی شوند و ممکن است در نصب تفاوت هایی داشته باشند.

مرحله دوم:

مراحل زیر را انجام دهید(مراحل زیر مراحل استاندارد انجام کار می باشند اما اگر سازنده رام مراحل دیگری را ذکر کرده آنها را انجام بدهید)
۱- دانلود رام به صورت زیپ
۲- گوشی را به حالت ریکاوری ببرید (پاور+افزایش صدا)
*مطمئن شوید از تمام اطلاعات رام خود یک کپی بگیرید و بر روی سیستم خود نگهداری کنید(حتی یک بک آپ EFS بگیرید)
۳- اطلاعات Dalvik, Cache, Data, System را پاک کنید (USERDATA را پاک نکنید)
۴- رام زیپ شده را نصب کنید(شما نیاز نیست دستگاه خود را روت کنید و یا gapps را نصب کنید چون این موارد به صورت خوکار بر روی رام های EU/EPIC/MultiROM شیائومی نصب است )
نکته مهم: بعضی اوقات ریکاوری TWRP با فایل های زیپ مشکل دارد و ارور شماره ۷ می دهد . اگر اینگونه شد لطفا رام را دوباره نصب کنید در نصب بعدی مشکل TWRP برطرف می شود اما اگر هنوز هم مشکل داشتید در منوی TWRP بر روی گزینه‌ mount بزنید و در صفحه بعد system-read only را غیر فعال نمایید و سپس رام را دوباره نصب کنید اگر باز هم مشکل داشتید رام را دوباره دانلود کنید(بعضی وقت ها فایل های زیپ ناقص دانلود میشوند)
گوشی را مجددا راه اندازی کنید و حدودا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا سیستم تمام اطلاعات را بخواند ( فقط اولین بار)
توصیه مهم : اگر شما EPIC ROM را نصب میکنید بعد اولین بوت یک bootloop خواهید دید که طبیعی است و دلیل آن روت شدن دستگاه شما می باشد لطفا در این زمان کاری نکنید و اجازه دهید دستگاه خودش کار را انجام دهد و بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تمام می شود و در دفعات بعد که گوشی را روشن کنید دیگر این را نخواهید دید و مانند همیشه بالا می آید
۶- تنظیمات اکانت گوگل و Mi خود و همچنین Mi Cloud را مانند همیشه انجام دهید

چگونه از کاستوم رام به سیستم عامل MIUI رسمی ( رام رسمی) برگردیم با کمک XIAOMIFLASH
(برای پاک کردن دستگاه و رفع و پیشگیری از مشکلات)

مرحله اول:

ابتدا سایت http://en.miui.com/a-234.html را چک کنید

مرحله دوم:

مراحل زیر را دنبال کنید
( بوت لودر شما باید آنلاک باشد)
۱- برنامه MIUI ROM Flashing Tool را دانلود کنید .
۲- این رام را دانلود کنید (Official Global 8.2.1.0 ROM for Xiaomi Mi MIX)
۳- یک بک آپ کامل از اطلاعات خود بر روی سیستم بگیرید
۴- دستگاه خود را خاموش کنید سپس کلید پاور و کم کردن صدا را با هم بزنید و وارد Fastboot mode شوید . سپس گوشی خود را با کابل به سیستم خود وصل کنید (عکس ۱)
۵-فایل رام دانلودی را از حالت فشرده خارج کنید سپس مسیر پوشه را کپی کنید (عکس ۲)
۶- برنامه MIUI ROM flashing tool را نصب کنید و بعد از نصب MiFlash.exe را باز کنید آدرس مسیر پوشه رام را در قسمت مشخص شده وارد کنید(عکس ۳)
۷- سپس بر روی Refresh (کادر زرد) کلیک کنید در این زمان برنامه باید گوشی شما را بشناسد سپس از گرینه های پایین clean all را انتخاب کنید و بعد بر روی flash (کادر قرمز ) کلیک کنید(عکس ۴)
*حتما بر روی clean all کلیک کنید تا تمامی اطلاعات سیستمی و رام ها از روی گوشی شما پاک شود نیازی نیست install all and lock را نیز انتخاب کنید چون در این صورت بوت لودر شما بسته خواهد شد.
۸-منتظر بمانید تا نوار پیشرفت درون MiFlash تماما سبز شود این نوار به این معنی است که رام به صورت کامل و موفقیت آمیز بر روی گوشی شما نصب شده و بعد از ان به صورت خودکار گوشی شما روشن می شود و خواهید دید که نسخه جدید بالا خواهد آمد


عکس ۱


عکس ۲


عکس ۳


عکس ۴

انجام این کار ریکاوری TWRP را پاک خواهد کرد برای نصب دوباره به این مطلب مراجعه کنید

نوشته های مرتبط

1 نظر در “آموزش نصب انواع کاستوم رام بر روی گوشی شیائومی Mi MIX و بازگردانی به رام رسمی

  1. علی گفت:

    ممنون بابت مطلب خوبتون خیلی دنبال این مطلب بودم
    فقط کاش لینک برنامه ها رو هم میزاشتید
    و اینکه تعداد مطالب آموزشیتونو بیشتر کنید
    با تشکر فراوان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *