اخبار

آپدیت اندروید ۸ برای گوشی Redmi Note 5 pro منتشر می شود

شرکت شیائومی در تاریخ ۱۴ فوریه از ۲ گوشی میانرده خود با نام های Redmi note 5 و Redmi Note 5 pro  رونمایی کرد. این ۲ گوشی با وجود اینکه مدت زمان کمی از انتشار آنها می گذرد اما در همین مدت کوتاه ثابت کرده اند که به طور قطع جزء بهترین گوشی های میانرده موجود در بازار می باشند. هرچند که بعضی از افراد استفاده از پردازنده اسنپدراگون ۶۲۵ را در گوشی Redmi Note 5 نپسندیده اند اما استفاده از پردازنده اسنپدراگون ۶۳۶ که دارای عملکرد مشابهی با پردازنده اسنپدراگون ۶۶۰ را دارد طرافداران بسیار زیادی را برای این گوشی جمع کرده است.

یکی از مشکلاتی که این گوشی ها با آن روبرو هستند این است که با وجود اینکه این دستگاه ها جدید می باشند اما از نسخه قبلی اندروید یعنی اندروید ۷ بر روی آن ها استفاده شده است. اما احتمالاً آپدیت اندروید ۸ بزودی برای گوشی Redmi Note 5 pro  عرضه خواهد شد و ممکن است در آن از سرویس پروژه  Treble ( Project Treble ) استفاده کند. این اطلاعات توسط توسعه دهندگان XDA منتشر شده است. طبق صحبت ها برپایه فایل های فریمور یک دستگاه با نام رمزی WHYRED منتشر شده است. این دستگاه که به عنوان یکی از مدل های گوشی Redmi  شناخته می شود دارای رام جهانی می باشد اما نام واقعی آن مشخص نبود.

Redmi Note 5 proاین دستگاه که در حال حاضر بعد از انتشار آن با نام Redmi Note 5 pro  شناخته می شود. نتایج بنچمارک CPU-Z که در تصویر زیر مشاهده می کنید این مسئله را تأیید می کند همچنین این فریمور دارای اندروید ۸٫۱ می باشد. همچنین نسخه SKD این فریمور ۲۷ و پچ امنیتی آن مربوط به ماه ژانویه می باشد اما جذابترین مسئله این است که ro.treble.enabled فعال می باشد که این مسئله یکی از آسانترین راه ها برای بررسی سازگاری پروژه  Treble بر روی رام رسمی گوشی Redmi Note 5 pro می باشد. اگر نمی دانید پروژه  Treble چیست باید بگوئیم که این ویژگی مهم از اندروید ۸ به سیستم عامل اضافه شده است که وظیفه آن این است که آپدیت را آسانتر کند. یکی از مشکلاتی که اغلب کاربران اندروید از آن شکایت دارند، روال کند ارائه آپدیت از سوی تولید کنندگان و بدتر از آن توقف کامل این روند طی یک یا دو سال است.

حالا اما به نظر می رسد که پس از چندین و چند سال گوگل با معرفی «Project Treble» قصد تغییر این روند را دارد. همانطور که می دانید اندروید بر پایه کرنل لینوکس توسعه داده شده است، با این حال برای تغییر نحوه برقراری ارتباط در اندروید باید تغییرات مهمی در کارکرد کرنل پیاده سازی می شد. در اندروید اوریو برای حل مساله لایه انتزاعی سخت افزار، زیرسیستم های سخت افزاری مثل صدا، دوربین و غیره را از هم جداسازی کرده است. این تقسیم بندی جدید رابط کاربری بین HAL و کاربران را مشخص می کند. حالا حدود ۶۰ رابط کاربری رسمی برای اجزای مختلف سخت افزار وجود دارد که به عنوان HIDL شناخته می شوند.

Redmi Note 5 proبا جداسازی رابط کاربران و HALها، امکان جایگزینی فریمورک بدون نیاز به بازسازی HAL فراهم می شود. توسعه دهندگان به منظور بروزرسانی دستگاه هایی که از اندروید ۷ و نسخه های پایینتر از آن استفاده می کنند، می توانند HAL های قبلی و فعلی را در یک رابط کاربری HIDL ارائه کنند. نکته مهم دیگر این است که در Project Treble پشتیبانی طولانی مدت کرنل لینوکس از ۲ به ۶ سال افزایش پیدا کرده است. به عبارت دیگر موبایل های اندروید سازگار با Project Treble تا شش سال پس از عرضه هم بروزرسانی های مهم را دریافت خواهند کرد. پیش از این یک موبایل اندروید در بهترین حالت تا یک یا دو سال پس از عرضه بروزرسانی ها را دریافت می کرد.

راه اندازی Project Treble مستلزم همکاری تولیدکنندگان است و پس از آماده سازی کامل این برنامه، فروشندگان بدون نیاز به تغییر کدهای مرتبط به سخت افزار می توانند بروزرسانی های گوگل را مستقیما در اختیار کاربران قرار دهند. یکی از نکاتی که گوگل بر آن تاکید کرده این است که پروژه Treble در اسمارت فون هایی که به صورت پیش فرض با اندروید اوریو عرضه می شوند، وجود دارد. این نکته بدین معنی است که ممکن است موبایل های بروز شده به اوریو از این سرویس بی بهره باشند. برای اطمینان از اینکه سیستم عامل بروز شده با تنطیمات سخت افزار سازگار است، در اندروید اوریو رابط کاربری فروشنده از طریق «مجموعه تست فروشنده» (VTS) تائید می شود.

از آنجایی که در پروژه Treble هم بروزرسانی ها به صورت مستقیم از طریق گوگل ارائه نمی شوند و دست تولیدکننده ها در انجام تغییرات ظاهری و کارکردی در اندروید باز است، ممکن است انتشار نهایی آنها مدتی طول بکشد.

با این حال با خارج کردن توسعه دهندگان شخص ثالث سخت افزار از این بازی، فرایند ارائه بروزرسانی ها شتاب بیشتری به خود گرفته و ساده خواهد شد. با این حال همچنان باید تا تأیید نهایی شرکت شیائومی و عرضه اپدیت اندروید ۸ برای گوشی Redmi Note 5 pro  منتظر بمانیم امیدوار باشیم که قابلیت پشتیبانی از پروژه Treble در این آپدیت وجود داشته باشد تا از این پس شاهد آسانتر شدن آپدیت این گوشی باشیم.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *