دسته‌بندی نشده

مقایسه دوربین‌های تلفن‌های همراه Xiaomi Mi 6X و نسخه چینی Redmi Note 5

مقایسه دوربین‌های تلفن‌های همراه Xiaomi Mi 6X و نسخه چینی Redmi Note 5

دو گوشی هوشمند مهم در بین میان رده‌های بازار تلفن همراه از کمپانی شیائومی در چین وجود دارد:Redmi Note 5 و Xiaomi Mi 6X. علی رغم استفاده از سخت افزار متفاوت در این گوشی‌ها، قیمت آن‌ها تقریباً مشابه است. پس اگر بخواهید یک گوشی هوشمند از برند شیائومی زیر ۲۰۰۰ یوان (چیزی در حدود ۳۱۵ دلار) بخرید، باید از بین این دو مدل یکی را انتخاب کنید. (البته مدل‌های قدیمی‌تر دیگری نیز می‌توانید انتخاب کنید، ولی در حال حاضر روی آن‌ها تمرکز نمی‌کنیم.)
هر دو مدل از نظر عملکرد و قابلیت‌ها کاملاً متفاوت هستند و این موضوع سبب سخت‌تر شدن انتخاب شما می‌گردد. آیا شما عملکرد پردازنده اسنپ دراگون ۶۶۰ را به اسنپ دراگون ۶۳۶ ترجیج می‌دهید؟ یا دوربین اولویت نهایی شما برای انتخاب است؟ شاید هم عمر باتری مهم‌ترین نگرانی شما باشد؟ ما سعی می‌کنیم در این مطلب انتخاب را برای شما ساده‌تر کنیم.
از آنجایی که دوربین یکی از مهمترین پارامترها در انتخاب یک گوشی هوشمند است، تصمیم گرفتیم کیفیت دوربین مدل‌های Xiaomi Mi 6X و Redmi Note 5 را با یکدیگر مقایسه کنیم. بنابراین در ادامه، عکس-هایی را که در حالت‌های مختلف گرفته‌ایم، با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد و عملکرد هر یک از دوربین‌ها را مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهیم. پس برای بررسی دوربین این دو مدل به ما ملحق شوید.
قبل از اینکه عکس‌های نمونه را کنار هم قرار دهیم، باید این نکته را هم اضافه کنیم که نتایج همان چیزی نیست که پیش از این انتظار داشتیم. در برخی شرایط Mi 6X عملکرد بهتری داشت و در برخی از موارد Redmi Note 5 عملکرد مطلوب‌تری از خود به نمایش می‌گذاشت. به طور کلی، هر دو مدل نتایج مشابهی را در طول روز داشتند. برای تصاویر گرفته شده در نور کم، داستان کاملاً متفاوت است. البته این موضوع بستگی به علاقه شما دارد، که در نور کم شما چطور عکسی را می‌پسندین؟ کافیست برای پی بردن به این موضوع ادامه مطلب را بخوانید.

عملکرد دوربین‌ها در طول روز

مقایسه دوربین‌های تلفن‌های همراه Xiaomi Mi 6X و نسخه چینی Redmi Note 5
تحت شرایط نوردهی مطلوب، هر دو گوشی بسیار خوب ظاهر شدند. نتایج بسیار مشابه است، با این حال عکس‌های گرفته شده با Mi 6X دارای اشباع (saturation) بیشتری است و قدری جزئیات را بهتر نمایش می‌دهد.
برای مثال، نگاهی به تصویر گل قرمز زیر بیاندازید.
عکس گرفته شده با Mi 6X رنگ‌ها را بهتر و جزئیات را هم کمی بهتر نشان داده است، اما به طور کلی، هر دو عکس مشابه هستند. بنابراین، شما هیچ افزایش قابل توجهی در کیفیت تصاویر گرفته شده در روز به وسیله Mi 6X مشاهده نخواهید کرد.
همانطور که در عکس زوم شده زیر نیز قابل مشاهده است، Mi 6X توانسته قدری جزئیات بیشتری از پرچم گل را به نمایش بگذارد.

عملکرد دوربین‌ها در حالت پرتره
بار دیگر، هر دو گوشی توانستند پرتره‌هایی بسیار خوب ثبت کنند. البته این موضوع جای تعجب ندارد، چرا که الگوریتم‌ها برای ضبط تصاویر پرتره کاملاً یکسان هستند. حتی جزئیات ضبط شده نیز کاملاً مشابه است. بنابراین هیچ تفاوت قابل توجهی بین این دو مدل در این زمینه وجود ندارد.
عملکرد دوربین‌ها در فضای باز با نور بسیار زیاد
به نظر می‌رسد عکس‌های گرفته شده با Mi 6X در حالتی که نور بسیار زیاد است، دارای نویزهای کمتر و جزئیات بیشتری می‌باشد و حتی رنگ‌ها در Mi 6X بهتر به نمایش در آمده‌اند.
به عنوان مثال نگاهی به عکس‌های نمونه فوق بیاندازید. درخت موجود در سمت راست گوشه پایین عکس قطعاً سبزتر از آنچه است که توسط دوربین RN5 ثبت گردیده است. همچنین، در نواحی کم نورتر عکس فوق، Mi 6X نویز بسیار کمتری را در مقایسه با RN5 ایجاد کرده است. در این بخش می‌توانیم بگوییم که Mi 6X عملکرد بهتری نسبت به Redmi داشته است.

مقایسه دوربین‌های تلفن‌های همراه Xiaomi Mi 6X و نسخه چینی Redmi Note 5
عملکرد دوربین‌ها در محیطی با نور مصنوعی
Xiaomi Mi 6X در فضاهای بسته، تحت نور مصنوعی، بهتر می‌تواند رنگ‌ها را جذب کند و به علاوه جزئیات ثبت شده در تصاویر نیز قدری بهتر بود، اما در برخی موارد هم Redmi Note 5، جزئیات را بهتر به نمایش گذاشته است.
به عنوان مثال، رنگ‌ها در عکس فوق که با Mi 6X گرفته شده است، بهتر به نمایش درآمده‌اند. با این حال، زمانی که بر روی عکس زوم کنید، می‌توانید ببینید که نقاط روی میوه دراگون در تصویر گرفته شده با Redmi Note 5 بهتر نشان داده شده‌اند. ولی به طور کلی هنوز گوشی Mi 6X عملکرد بهتری از خود به نمایش گذاشته است.

عملکرد دوربین‌ها در محیطی با نور بسیار کم
هنگامی که نور محیط کاهش می‌یابد، Xiaomi Mi 6X عکس‌های روشن‌تر، با رنگ‌هایی بهتر و جزئیات بیشتری را ضبط می‌کند. با این حال، تاوان آن را باید پرداخت کرد. نمونه زیر را بررسی کنید.
عکس گرفته شده از قفسه کتاب توسط Xiaomi Mi 6X به نظر می‌رسد هم روشن‌تر است و هم رنگ‌ها را بهتر به نمایش گذاشته است. اما به وضوح می‌توان نویزهای موجود در تصویر را مشاهده کرد. Redmi Note 5 عکس‌های تیره‌تر و با جزئیات کمتری را ثبت کرده است. حتی با در نظر گرفتن نویز موجود در عکس‌های گرفته شده توسط Mi 6X، این مدل عملکرد بهتری از خود نشان داده است.
علت نویز بیشتر در تصاویر ضبط شده می‌تواند به علت اختلاف ایزو (ISO) این دو مدل باشد. چرا که Mi 6X میزان ایزو را در عکس‌های خود تا ۹۶۰۰ افزایش می‌دهد ولی RN5 این میزان را تا ۶۴۰۰ افزایش می‌دهد.

عملکرد دوربین‌ها در شب
هنگامی که به عکس برداری در شب می‌پردازید، بار دیگر، نویزها در تصاویر گرفته شده توسط Mi 6X مشهود هستند. به تصاویر زیر نگاهی بیاندازید.
Mi 6X ساختمان‌های موجود در پس زمینه عکس را در معرض نور بیشتر قرار داد تا محوطه پارکینگ روشن‌تر به نظر برسد. اما این اتفاق سبب شده است که تصویری مملو از نویز داشته باشیم. فقط کافیست روی تصویر زوم کنید تا بیش از حد بودن نویزها را متوجه شوید. Redmi Note 5 هم نتایج خیلی بهتری را ثبت نکرده است، تصاویر ضبط شده توسط این دوربین تیره‌تر از تصاویر Mi 6X است، اما میزان نویز آن کمتر می‌باشد و جزئیات نیز قدری بهتر به نمایش درآمده‌اند. به نظر من Redmi Note 5 در این بخش عملکرد بهتری از خود به نمایش گذاشت.

مقایسه دوربین‌های تلفن‌های همراه Xiaomi Mi 6X و نسخه چینی Redmi Note 5
نتیجه گیری
به طور خلاصه، علی رغم اینکه از لحاظ سخت افزاری دوربین Mi 6X بهتر می‌باشد، ولی از این دوربین در این گوشی به خوبی استفاده نشده است. دوربین این مدل نتوانست برتری چشم‌گیری نسبت به دوربین ۱۲+۵ مگاپیکسلی Redmi Note 5 داشته باشد. حتی در شرایط با نور کم، که مدل Mi 6X باید عملکرد بهتری از خود به نمایش می‌گذاشت، تصاویر ضبط شده توسط این گوشی گرفتار نویز بیش از حد می‌شدند.
به طور کلی، می‌توانم بگویم که از عملکرد شیائومی در دوربین Mi 6X برای عکاسی در نور کم کاملاً ناامید شدم. اگر این کمپانی موفق به کمتر کردن نویزها در عکس‌های گرفته شده در نور کم گردد، همه چیز به سود مدل Mi 6X تغییر خواهد کرد. در غیر این صورت، با ثبت تصاویر مملو از نویز در نور کم، من مطمئن هستم که بسیاری از کاربران به مدل Redmi Note 5 به علت دارا بودن باتری بزرگتر و یک هدفون اختصاصی تمایل بیشتری پیدا خواهند کرد.
نظر شما چیست؟ آیا شما مشکلی با مقدار نویز موجود در هر یک از تصاویر گرفته شده در نور کم توسط Mi 6X ندارید؟

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *