آموزش

۱۰ ویژگی جذاب Gboard

Gboard

کیبورد ( صفحه کلید ) Gboard  در حال حاضر یکی از جذابترین و پیشرفته ترین کیبوردهای اندروید می باشد. در این کیبورد ویژگی های جذابی مانند نوار جستجوی گوگل، امکان جستجو و ارسال Gif و Emojis را انجام دهید. این کیبورد با ارائه ویژگی های جدید و پیشرفته خود به اسانی می تواند جایگزین کیبوردهای شما شود. به شما توصیه می کنیم که حتماً یک بار از این کیبورد استفاده کنید تا بطور کامل دیگر کیبوردها را فراموش کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا به برخی از ویژگی های این کیبورد اشاره کنیم.

۱) جست جوی گوگل در کیبورد شما

10 ویژگی جذاب Gboard
نام این گزینه به خوبی آن را شرح می دهد هنگامیکه شما از کیبورد Gboard استفاده می کنید یک دکمه گوگل در بالا گوشه سمت چپ کیبورد مشاهده می کنید که در کنار پیشنهادات قرار گرفته است. بر روی این دکمه کلیک کنید تا نوار search گوگل برای شما باز شود.

10 ویژگی جذاب Gboard

در اینجا شما می تواند هر چیزی را مانند نا یک کارخانه، یک رستوران، یک آهنگ و یا هر چیز دیگری را سرچ کنید و نتایج را در کیبورد خود مشاهده کنید. بر روی دکمه اشتراک گذاری ( Share ) کلیک کنید تا لینک مورد نظر در درون مکالمه شما ارسال شود شاید این ویژگی ساده بنظر برسد. اما بطور قطع بسیار کاربردی می باشد و می تواند در زمان شما صرفه جویی کند.

۲) GIFs و Emojis

یکی از ویژگی هایی که باعث می شود Gboard جذابتر بنظر برسد قابلیت جستجو و ارسال فایل های GIFs و Emojis می باشد و شما با استفاده از این ویژگی می توانید فایل های Gif و Emojis مورد نظر خود را از میان تعداد بسیار زیاد فایل انتخاب و ارسال کنید و دیگر لازم نیست از اپلیکیشن های دیگر برای این کار کمک بگیرید. این ویژگی بطور قطع بسیار کارآمد می باشد و برای دسترسی به آن چندین روش مختلف وجود دارد.

10 ویژگی جذاب Gboard

بهترین روش برای رفتن به این بخش این است که شما دکمه Enter را برای چند لحظه نگه دارید تا چند دکمه بصورت پاپ آپ به شما نشان داده شود و سپس بر روی دکمه Emoji کلیک کنید تا لیست Emojiها به شما نشان داده شود. بعد از ورود به منوی Emoji مشاهده خواهید کرد که نوار جستجوی گوگل از شما می خواهد تا کلمه مورد نظر خود را برای جستجو در بین Emoji ها وارد کنید و پس از انتخاب فایل با کلیک بر روی آن می توانید ان را ارسال کنید. از قسمت پائینی کیبورد شما می توانید بر روی دکمه Gif کلیک کنید تا وارد بخش Gifها شوید و همانند Emojiها در این بخش نیز کلمه مورد نظر خود را وارد کنید تا نتایج به شما نشان داده شود و سپس بر روی فایل مورد نظر کلیک کنید تا ارسال شود. متأسفانه فایل های Gif در همه اپلیکیشن های مکالمه پشتیبانی نمی شود که از مهمترین آن ها می توان به Whatsapp اشاره کرد.

۳) حالت trackpad ( تاچ پد )

انتخاب متن یکی از بزرگترین مشکلات در صفحات لمسی می باشد شما در اینگونه صفحه نمایش ها کنترل مکان دقیق مکان نما را بر عهده ندارید. Gboard دارای یک ویژگی جالب می باشد که این کار را برای شما آسانتر می کند.

10 ویژگی جذاب Gboard برای انتخاب محل دقیق مکان نما تنها کافی است که دست خود را بر روی دکمه Space به سمت راست و یا چپ بکشید و با حرکت دست شما مکان نما نیز تغییر موقعیت می دهد. شما همچنین می توانید چندین کلمه را بطور همزمان و یکجا حذف کنید و دیگر لازم نیست که با استفاده از دکمه Backspace یکی یکی کلمات را پاک کنید. برای این کار کافی است یک بار بر روی دکمه Backspace کلیک کنید و در همان حال انگشت خود را به سمت چپ بکشید و به محض اینکه شما انگشت خود را از روی صفجه نمایش بلند کنید متن پاک می شود.

۴) دسترسی سریع به کیبورد ثانویه

10 ویژگی جذاب Gboard
شما هر بار که بخواهید از علامت هایی مانند علامت تعجب و یا علامت سؤال استفاده کنید معمولاً کیبورد خود را به حالت عددی می برید که این مسئله کمی آزار دهنده می باشد شما در Gboard می توانید با نگه داشتن دکمه دات ( . ) بطور سریع به این موارد دسترسی پیدا کنید.

۵) ترجمه در درون کیبورد

10 ویژگی جذاب Gboard
این کیبورد در حال حاضر مجهز به مترجم گوگل می باشد و شما می توانید با استفاده از آن کلمات و جمله های خود را ترجمه کنید. این مترجم در حال حاضر از بیش از ۹۰ زبان پشتیبانی می کند. برای استفاده از آن شما بعد از اینکه کلمه مورد نظر خود را نوشتید بر روی دکمه G کلیک کنید و سپس گزینه ترجمه را انتخاب کنید و سپس از جعبه بالا زبانی را که می خواهید به آن ترجمه کنید را انتخاب کنید.

۶) میانبر متن اختصاصی خود را ایجاد کنید

10 ویژگی جذاب Gboard
اگر از گوشی اندرویدی خود برای برقراری ارتباط و یا مسائل کاری استفاده می کنید ممکن است که یک متن را بیش از یک بار تایپ کنید. در اینصورت شما می توانید از ویژگی میانبرهای متن Gboard استفاده کنید و این مسئله موجب صرفه جویی در وقت شما می شود برای این کار به مسیر Settings > Language & Input > Gboard رفته و سپس Personal Dictionary را انتخاب کنید و در این بخش جمله مورد نظر خود و میانبر آن را اضافه کنید.

۷) حالت یک دست

10 ویژگی جذاب Gboard
اگر شما در هنگام تایپ کردن خود با دسترسی به سمت مقابل کیبورد با استفاده از یک دست مشکل دارید استفاده از حال یک دست بطور قطع می تواند به شما کمک کند. برای فعال کردن این ویژگی بر روی آیکون G کیلک کرده و سپس این ویژگی را فعال کنید. شما می توانید فضای خالی که این ویژگی ایجاد می کند را هم در سمت راست و هم در سمت چپ قرار دهید که این مسئله موجب می شود تا کاربران چپ دست و یا راست دست بتوانند بطور صحیح از این ویژگی استفاده کنند.

۸) تغییر ظاهر

10 ویژگی جذاب Gboard
یکی از بهترین ویژگی های Gboard  این است که شما می توانید آن را شخصی سازی کنید. هرچند تعداد بسیار زیادی تم برای این کیبورد موجود نمی باشد اما با این حال تم های موجود بسیار خوب و جذاب هستند و شما می توانید با توجه به سلیقه خود تم مورد نظر را انتخاب کنید. برای اینکه بتوانید تم را انتخاب کنید ابتدا بر روی دکمه G کلیک کنید و سپس دکمه تم را انتخاب کنید ( دکمه تم شبیه به یک پالت رنگ می باشد.) سپس لیست تم ها به شما نشان داده می شود و شما می توانید تم مورد نظر خود را انتخاب کنید. یک نکته بسیار جذاب دیگر درمورد ظاهر این کیبورد این است که شما می توانید تصویر مورد علاقه خود را به عنوان تصویر پسزمینه کیبورد انتخاب کنید و بطور قطع این ویژگی زیبایی آن را ۲ چندان می کند.

۹) حذف پیشنهادات خودکار

10 ویژگی جذاب Gboardبرخی از کاربران ترجیح می دهند که گزینه پیشنهاد خودکار کیبورد خود را غیرفعال کنند در عین حال برخی دیگر ترجیح می دهند که از این ویژگی جذاب استفاده کنند. این ویژگی باعث می شود قبل از اینکه شما کلمه را کامل کنید چندین پیشنهاد به شما نشان داده شود و این مسئله می تواند موجب صرفه جویی در وقت شود. البته ممکن است شما برخی از کلمات پیشنهاد شده را نپسندید و نخواهید که دیگر آن کلمات به شما نشان داده شود. با استفاده از Gboard شما می توانید این کار را انجام دهید برای این کار کافی است کلمه مورد نظر را انتخاب کنید و سپس چند لحظه منتظر بمانید و سپس کلمه را به سمت ایکون حذف بکشید و سپس رها کنید. با انجام این روش آن کلمه دیگر به شما نشان داده نمی شود.

۱۰) سایر ویژگی ها

10 ویژگی جذاب Gboard
مهمتر از تمام ویژگی ها این است که Gboard پس از گذشت چند سال همچنان به عنوان یک کیبورد معتبر شناخته می شود و به مرور زمان بر اعتبار و کیفیت آن افزوده می شود. پس تنها با توجه به همین ویژگی آن می توان آن را برتر از سایر کیبوردهای موجود در بازار دانست. برخی از ویژگی هایی که در این چند سال در این کیبورد وجود داشته است را در زیر با شما درمیان می گذاریم.

تایپ به وسیله حرکات انگشت ( Gesture Typing ) این ویژگی را که بطور قطع در بسیاری از کیبوردها دیده اید به اینصورت عمل می کند که شما انگشت خود را بر روی حرف اول کلمه مورد نظر قرار می دهید و در همان حال انگشت خود را بر روی تمامی حروف کلمه می کشید و سپس از روی آخرین حرف بر میدارید سپس کیبورد بطور خودکار کلمه مورد نظر شما را تشخیص می دهد البته باید گفت که این ویژگی ممکن است بدرستی کار نکند.

جستجوی صوتی همانطور که می دانید موتور تبدیل گفتار به متن گوگل در نوع خود جزء بهترین ها می باشد. جستجوی صوتی یک متن باعث صرفه جویی بسیاری در وقت می شود. برای فعال کردن جستجوی صوتی کافی است که بر روی ایکون میکروفون که در گوشه بالا سمت راست در کنار پیشنهادات قرار گرفته است کلیک کنید تا این ویژگی برای شما فعال شود و شما می توانید در این لحظه به جستجوی صوتی بپردازید.

۲ بار کلیک بر روی دکمه Space این ویژگی هرچند قدیمی می باشد اما بسیار کارآمد است اما با استفاده از آن شما می توانید جملات خود را از یکدیگر جدا کنید.

میانبری برای کوچک و بزرگ کردن حروف شما می توانید با انتخاب حروف یک کلمه و سپس فشردن دکمه شیفت همه آن ها را بزرگ و یا کوچک کنید.

در پایان باید گفت که Gboard به طور قطع یکی از بهترین کیبوردهای اندرویدی می باشد و با توجه به ویژگی هایی که در بالا اشاره کردیم این کیبورد می تواند به عنوان کیبورد پیشفرض شما مورد استفاده قرار بگیرد.

نوشته های مرتبط

1 نظر در “۱۰ ویژگی جذاب Gboard

  1. علیهان🤪 گفت:

    لطفا کمکم کنید من اینتر ندارم چکار کنم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *