آموزش

20 نکته برای افزایش طول عمر باتری گوشی شیائومی

در دنیای پرشتاب امروزی، گوشی های هوشمند به بخشی ضروری از زندگی روزمره ما تبدیل شده اند. بسیاری از ما با استفاده از قاب‌های محافظ از گوشی‌های خود در برابر خط و خش محافظت می‌کنیم، اما اغلب از یکی از مهم‌ترین اجزای گوشی خود غفلت می‌کنیم: باتری. با کمک فناوری های نوظهور، صفحه نمایش روشن تر، نرخ تازه سازی بالاتر، ویژگی های سطح بالا و پردازنده های قدرتمند، تلفن های هوشمند ما بیش از همیشه توانمند شده اند. با این حال، چیزی که با همان سرعت بهبود نیافته است، عمر باتری گوشی های ما است. باتری‌های لیتیوم یون چندان پیشرفت و بهبودی نکرده‌اند و هنوز هم به سرعت تخلیه می‌شوند و وقتی تلفنمان قبل از پایان روز از بین می‌رود ما را ناامید می‌کند.

با گذشت زمان، سلامت باتری تلفن همراه معمولاً پس از 1 تا 2 سال استفاده کاهش می یابد. حتی پس از شارژ کامل، باتری در اکثر گوشی های هوشمند تنها نیمی از روز دوام می آورد. این به این دلیل است که باتری لیتیوم یونی هر بار شارژ و تخلیه انرژی می کند، توانایی خود را برای نگه داشتن شارژ از دست می دهد و اکنون جایگزینی باتری گوشی به دلیل استفاده از باتری های غیرقابل جابجایی بسیار گران شده است.

یکی از دلایل این امر این است که اکنون گوشی های هوشمند باریک و سبک شده اند که فضای محدودی را برای باتری باقی می گذارد. سازندگان گوشی‌های هوشمند باید باتری‌های کوچک‌تری را در این دستگاه‌ها قرار دهند، که به طور کامل قادر به تامین انرژی دستگاه در طول روز نیستند، بنابراین، همه ما به دنبال راه‌هایی برای افزایش عمر باتری در تلفن‌های هوشمند خود هستیم.

خوشبختانه، بسیاری از تولیدکنندگان گوشی های هوشمند برخی از ویژگی ها و تنظیمات را برای کمک به حفظ عمر باتری در نظر گرفته اند، اما همه از آنها آگاه نیستند. علاوه بر این ویژگی‌های داخلی، برخی عادات و روش‌ها نیز وجود دارد که می‌توانیم برای سالم نگه داشتن باتری و افزایش عمر آن اتخاذ کنیم و باتری گوشی را 100% سالم نگه داریم.

های شیائومی در اینجا 20 راه برای ماندگاری بیشتر باتری گوشی را با شما به اشتراک می گذارد. این نکات به شما کمک می‌کند عمر باتری را حفظ کنید و گوشی خود را برای مدت زمان طولانی‌تری بین شارژ نگه دارید و عمر باتری گوشی هوشمندتان را تقریباً دو برابر کنید. بنابراین، بیایید شروع کنیم!

20 راه برای افزایش طول عمر باتری گوشی

1.باتری خود را از 0% یا 100% دور نگه دارید

برای افزایش طول عمر باتری گوشی خود، توصیه می شود از تخلیه کامل باتری تا 0 درصد یا شارژ کامل تا 100 درصد خودداری کنید. سعی کنید سطح باتری خود را بین 20 تا 80 درصد نگه دارید زیرا این محدوده برای حفظ سلامت باتری در طول زمان بهینه در نظر گرفته می شود. برای این کار فقط می‌توانید گزینه «محافظت از باتری» را از تنظیمات روشن کنید، که به‌طور خودکار پس از رسیدن به 85 درصد، شارژ دستگاه شما را متوقف می‌کند.

20 نکته برای افزایش طول عمر باتری گوشی شیائومی

2.از شارژ بیش از 100 درصد باتری گوشی خودداری کنید

برای اطمینان از اینکه باتری شما بیشتر دوام می آورد و بیش از حد گرم نمی شود، بهتر است آن را بیش از 100٪ شارژ نکنید. انجام این کار می تواند برای همیشه به باتری آسیب برساند و عملکرد کلی آن را تحت تاثیر قرار دهد. هنگام شارژ شدن دستگاه، حتماً مراقب دستگاه خود باشید و پس از شارژ کامل آن را از برق بکشید.

3.اگر می توانید به آرامی شارژ کنید

شارژ آهسته گوشی می تواند برای باتری گوشی هوشمند شما مفید باشد. شارژ سریع باعث تولید گرما می شود که می تواند به مرور زمان به باتری آسیب برساند. شارژ آهسته گوشی نیز خطر شارژ بیش از حد را کاهش می دهد که می تواند به عملکرد باتری شما آسیب بیشتری وارد کند. برای محافظت از باتری گوشی خود، در صورت امکان، آن را به آرامی شارژ کنید، حتی اگر شارژ کامل آن کمی بیشتر طول بکشد. اکثر گوشی‌های هوشمند دارای ویژگی داخلی به نام «شارژ سریع» هستند، می‌توانید هر زمان که بخواهید آن را روشن/خاموش کنید.

20 نکته برای افزایش طول عمر باتری گوشی شیائومی

4.هنگام شارژ از گوشی خود استفاده نکنید

از استفاده از گوشی در هنگام شارژ خودداری کنید، زیرا به باتری فشار وارد می کند و گرمای بیشتری تولید می کند که در درازمدت بر عملکرد آن تأثیر می گذارد و باعث کاهش سریعتر آن می شود. برای محافظت از باتری و اطمینان از دوام بیشتر آن، از استفاده از تلفن در هنگام شارژ خودداری کنید. در عوض، قبل از استفاده مجدد، اجازه دهید شارژ شود.

5.سیستم عامل گوشی خود را به روز نگه دارید

به روز رسانی سیستم عامل گوشی شما هم برای محافظت از باتری و هم برای عملکرد بسیار مهم است. به‌روزرسانی‌های سیستم‌عامل اغلب شامل رفع اشکال‌های تخلیه باتری و بهینه‌سازی‌هایی است که می‌تواند عمر باتری را بهبود بخشد. بررسی منظم و نصب به‌روزرسانی‌ها می‌تواند به اطمینان از عملکرد روان گوشی شما کمک کند. توصیه می‌شود «به‌روزرسانی‌های خودکار» را روشن کنید که هر زمان که به‌روزرسانی‌های جدید منتشر می‌شود، به‌طور خودکار گوشی شما را به‌روزرسانی می‌کند، نیازی نیست این کار را به صورت دستی انجام دهید.

6.اگر از داده های موبایل/Wi-Fi و بلوتوث استفاده نمی کنید آن ها را خاموش کنید

خاموش کردن داده موبایل/Wi-Fi و بلوتوث در زمانی که از آنها استفاده نمی کنید می تواند به افزایش عمر باتری گوشی هوشمند شما کمک کند. هر دوی این ویژگی‌ها انرژی زیادی مصرف می‌کنند، مخصوصاً وقتی همیشه روشن باشند. با غیرفعال کردن داده موبایل/Wi-Fi و بلوتوث در صورت عدم استفاده، می توانید فشار وارده بر باتری گوشی خود را کاهش دهید و عمر باتری گوشی خود را بهبود بخشید.

7.خدمات موقعیت مکانی خود را مدیریت کنید/ خدمات موقعیت مکانی و بی سیم را خاموش کنید

برای بهینه سازی عمر باتری گوشی، مدیریت خدمات موقعیت مکانی و خاموش کردن سرویس های بی سیم غیر ضروری ضروری است. این ویژگی ها مقدار قابل توجهی انرژی مصرف می کنند، به خصوص زمانی که استفاده نمی شوند. با غیرفعال کردن سرویس‌های مکان و خاموش کردن سرویس‌های بی‌سیم مانند اسکن Wi-Fi و اسکن بلوتوث در مواقعی که لازم نیست، می‌توانید عمر باتری خود را افزایش دهید و از دوام آن اطمینان حاصل کنید زیرا این سرویس‌ها به طور مداوم در پس‌زمینه اجرا می‌شوند. این رویکرد ساده می تواند به شما کمک کند در عین محافظت از باتری آن، بیشترین بهره را از دستگاه خود ببرید.

8.دستیارتان را رها کنید / گوش دادن فعال را غیرفعال کنید

غیرفعال کردن گوش دادن فعال در دستیار مجازی گوشی هوشمندتان – دستیار گوگل، می تواند به افزایش عمر باتری گوشی شما کمک کند. گوش دادن فعال به تلفن شما نیاز دارد که به طور مداوم کلمه بیدار «OK Google» را کنترل کند، که حتی زمانی که تلفن شما بیکار است، انرژی مصرف می کند. با غیرفعال کردن گوش دادن فعال، می توانید میزان برق مصرفی دستیار مجازی تلفن خود را کاهش دهید و عمر باتری خود را افزایش دهید. برای محافظت از باتری تلفن خود، در صورت عدم استفاده از دستیار مجازی، گوش دادن فعال را غیرفعال کنید.

9.روشنایی تلفن خود را حفظ کنید/تنظیم کنید/روشنایی خودکار گوشی خود را روشن کنید

تنظیم روشنایی گوشی یا فعال کردن روشنایی خودکار می تواند عمر باتری گوشی شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. روشنایی بالای صفحه، انرژی زیادی مصرف می کند و می تواند به سرعت باتری گوشی شما را خالی کند. با تنظیم دستی سطح روشنایی یا فعال کردن روشنایی خودکار، تلفن شما می‌تواند روشنایی صفحه نمایش خود را با توجه به شرایط نوری محیط تنظیم کند، مانند روشنایی در منطقه تاریک به طور خودکار کاهش می‌یابد و در فضای باز یا صاعقه به طور خودکار افزایش می‌یابد که می‌تواند به کاهش فشار کمک کند.

10.از حالت های باتری هوشمند/حالت ذخیره انرژی استفاده کنید

20 نکته برای افزایش طول عمر باتری گوشی شیائومی

استفاده از حالت‌های باتری هوشمند یا حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌تواند به شما در افزایش عمر باتری تلفن کمک کند. این حالت‌ها فرآیندهای پس‌زمینه را محدود می‌کنند و عملکرد CPU و GPU گوشی شما را کاهش می‌دهند، که می‌تواند به صرفه‌جویی در مصرف انرژی کمک کند. حتی برخی از تلفن های هوشمند دارای حالت ذخیره باتری داخلی هستند که زمانی که سطح باتری به درصد معینی کاهش می یابد به طور خودکار فعال می شود. با روشن کردن آن، سرعت CPU را به 70٪ محدود می کند و استفاده از برخی برنامه ها و تنظیمات را محدود می کند.

11.از حالت تاریک استفاده کنید (اگر صفحه نمایش OLED دارید)

استفاده از حالت تاریک در گوشی های هوشمند Xiaomi با صفحه نمایش OLED می تواند به حفظ عمر باتری کمک کند. صفحه نمایش های OLED برای نمایش رنگ های تیره انرژی کمتری مصرف می کنند زیرا هر پیکسل به صورت جداگانه روشن می شود و در هنگام نمایش سیاه می توان آن را به طور کامل خاموش کرد. با فعال کردن حالت تاریک، صفحه نمایش تلفن شما می‌تواند پیکسل‌های سیاه بیشتری را نمایش دهد، که می‌تواند به کاهش فشار روی باتری و بهبود عمر باتری گوشی شما کمک کند. برای محافظت از باتری گوشی خود، در صورت امکان از حالت تاریک روی صفحه نمایش های OLED استفاده کنید. در اکثر گوشی‌های هوشمند، یک ویژگی زمان‌بندی برای روشن/خاموش کردن حالت تاریک با توجه به شرایط روز/شب ارائه می‌شود.

12.صفحه قفل خود را مدیریت کنید

مدیریت صفحه قفل می‌تواند به شما در حفظ عمر باتری تلفنتان کمک کند. ویژگی‌هایی مانند “lift to Wake” یا “Tap to Wake” می‌توانند صفحه گوشی شما را حتی زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید بیدار کنند و انرژی بیشتری مصرف کنند. غیرفعال کردن این ویژگی ها می تواند به کاهش فشار روی باتری گوشی شما کمک کند. علاوه بر این، باید از کاغذدیواری های ایستا و تیره در صفحه قفل به جای رنگ روشن یا کاغذدیواری زنده استفاده کنید.

20 نکته برای افزایش طول عمر باتری گوشی شیائومی

13.نمایشگر همیشه روشن را خاموش کنید

ویژگی Always-On Display با نمایش زمان، ویجت ها/آیکون های صفحه قفل و سایر اعلان ها، نمایشگر گوشی را همیشه روشن نگه می دارد که می تواند مقدار قابل توجهی انرژی مصرف کند. با غیرفعال کردن این ویژگی می توانید فشار وارده بر باتری گوشی خود را کاهش دهید و بین شارژها دوام بیشتری داشته باشید.

14.زمانی را تنظیم کنید که زمان نمایش شما تمام شود

تنظیم مدت زمان کوتاه تر نمایشگر می تواند به شما کمک کند عمر باتری گوشی خود را حفظ کنید. وقتی صفحه نمایش گوشی شما برای مدت طولانی تری روشن است، انرژی بیشتری مصرف می کند و باتری شما را سریعتر خالی می کند. با تنظیم مدت زمان کوتاه‌تر، صفحه‌نمایش گوشی شما به‌طور خودکار پس از مدتی عدم فعالیت خاموش می‌شود و به کاهش فشار روی باتری کمک می‌کند که عمر باتری گوشی شما را بهبود می‌بخشد.

15.Background App Refresh and Updates را خاموش کنید

به‌روزرسانی برنامه پس‌زمینه به برنامه‌ها امکان می‌دهد تا محتوا را در پس‌زمینه به‌روزرسانی کنند، حتی زمانی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، که می‌تواند انرژی بیشتری مصرف کند. به همین ترتیب، به‌روزرسانی‌های خودکار برنامه‌ها می‌توانند نسخه‌های جدید برنامه را در پس‌زمینه دانلود و نصب کنند، که می‌تواند باتری گوشی شما را نیز خالی کند. با خاموش کردن این ویژگی ها، می توانید میزان برق مصرفی گوشی خود را کاهش دهید و عمر باتری آن را افزایش دهید. برنامه‌هایی را که نمی‌خواهید در پس‌زمینه اجرا شوند در حالت خواب عمیق قرار دهید، این فقط به برنامه‌ها اجازه می‌دهد تا در زمانی که از آنها استفاده می‌کنید باتری مصرف کنند.

16.تنظیمات صدا و لرزش را مدیریت کنید

غیرفعال کردن صدای لمس، صداهای صفحه کلید، شماره گیری صدای صفحه کلید و لرزش می تواند به حفظ عمر باتری گوشی شما کمک کند. این ویژگی‌ها می‌توانند انرژی بیشتری مصرف کنند، مخصوصاً هنگام تایپ طولانی مدت. غیرفعال کردن صدا، که نیازی به آن ندارید، می تواند فشار روی باتری گوشی شما را کاهش دهد و عمر باتری گوشی شما را بهبود بخشد.

17.دستگاه خود را با نرخ تازه سازی کمتر اجرا کنید

نرخ تازه‌سازی تعیین می‌کند که هر چند وقت یک‌بار صفحه‌نمایش گوشی شما به‌روزرسانی می‌شود، و نرخ‌های تازه‌سازی بالاتر انرژی بیشتری مصرف می‌کند، زیرا انیمیشن‌های روان‌تر و تجربه‌ای پاسخ‌گوتر از صفحه لمسی را در حین پیمایش رسانه‌های اجتماعی و بازی‌ها ارائه می‌دهد. با اجرای دستگاه خود با نرخ تازه سازی کمتر، می توانید میزان انرژی مصرفی صفحه نمایش تلفن خود را کاهش دهید و عمر باتری آن را افزایش دهید. بسیاری از گوشی‌های هوشمند مدرن گزینه‌ای برای جابه‌جایی بین حالت‌های مختلف نرخ تازه‌سازی دارند که به شما این امکان را می‌دهد تا زمانی که به نمایشگر با کارایی بالا نیاز ندارید، نرخ تازه‌سازی کمتری را انتخاب کنید.

18.به Wi-Fi متصل شوید و از حالت هواپیما استفاده کنید

Wi-Fi انرژی کمتری نسبت به داده های تلفن همراه مصرف می کند، بنابراین اتصال به شبکه های Wi-Fi در صورت وجود می تواند به کاهش فشار روی باتری تلفن شما کمک کند. علاوه بر این، حالت هواپیما سایر ویژگی‌های اتصال بی‌سیم را غیرفعال می‌کند که می‌تواند مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

19.اعلان های فشاری خود را محدود کنید

اعلان‌های فشاری نیاز به اتصال فعال به اینترنت دارند و می‌توانند انرژی بیشتری مصرف کنند. علاوه بر این، اعلان‌های مکرر می‌توانند حالت خواب گوشی شما را مختل کنند و به دلیل صدای اعلان و لرزش، گوشی شما بیدار شود و از انرژی بیشتری استفاده کند. برای محافظت از باتری تلفن خود، اعلان‌های فشاری را فقط به موارد ضروری یا مهم محدود کنید. همچنین می‌توانید تنظیمات اعلان‌ها را برای هر برنامه تنظیم کنید تا نحوه، زمان و دریافت اعلان‌ها را سفارشی کنید.

20.حساب ها و برنامه های استفاده نشده را حذف کنید

حساب‌های Google یا سایر برنامه‌های استفاده نشده ممکن است به ارسال اعلان‌های فشار یا به‌روزرسانی محتوا در پس‌زمینه ادامه دهند، حتی زمانی که از آنها استفاده نمی‌کنید، که می‌تواند انرژی بیشتری مصرف کند. به طور مشابه، برنامه های استفاده نشده می توانند فضای ذخیره سازی و منابع را اشغال کنند، که همچنین می تواند باتری گوشی شما را تخلیه کند. با حذف حساب‌ها و برنامه‌های استفاده نشده، می‌توانید میزان برق مصرفی تلفن خود را کاهش دهید و عمر باتری گوشی خود را بهبود بخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =